לא רק לינוקס – סקירת מערכות הפעלה פתוחות

לא רק לינוקס – סקירת מערכות הפעלה פתוחות

עם הבאז האחרון מבית גוגל לגבי מערכת ההפעלה החדשה שלהם שתראה אור בקרוב, אני חש מחוייב להזכיר כאן מגוון מערכות הפעלה פתוחות הקיימות בשוק כיום שניתן להתקינן ולהשתמש בהן ללא תשלום (לעתים עם מגבלות קלות כמו פרסום קוד מקור המתווסף למערכת וכיוב') ויכולות להוות קרקע יציבה לפיתוח יישומים ומערכות מבלי להמתין למערכת הקסם של גוגל.

BSD
קיצור של Berkeley Software Distribution מהווה כיום מערכת הפעלה יציבה ואמינה . הבסיס למערכת  Mac OS X של חברת Apple הוא BSD כמו גם המון מוצרי רשת כמו נתבים, מערכות פיירוול ועוד .
הסיבה לשימוש הנרחב במערכות BSD הוא ההרשאות המורחבות לשימוש במערכת ההפעלה בניגוד למספר הגבלות הקיימות בלינוקס ומערכות הפעלה אחרות. יתרון נוסף הוא קוד מקור מלא של כל המערכת הקיים באופן חופשי לכל החפץ בו.
בשל חופש השימוש בקוד כולו או בחלקו עלפ פי רשיון BSD אפילו חברת מיקרוסופט השתמשה בחלק מקוד המקור של מערכת ההפעלה BSD.
חוסר ההכרה במערכות BSD כיום נובע בעיקר מהיותן מערכות המתוכננות לפעול בעיקר על שרתים ופחות (הרבה פחות ) לסביבת שולחן העבודה,למרות הפצות כמו DesktopBSD וכיוב'.

OpenSolaris
חברת סאן קנתה לעצמה שם בעיקר כחברת חומרה יציבה המספקת מערכות לביצועים גבוהים, מערכת ההפעלה סולאריס תוכננה על מנת להפיק את המירב מאותה חומרה שמכרה חברת סאן.
כיום סולאריס משמשת בעיקר למערכות מהן נדרשים סיצועים גבוהים כמו מערכות מרובות מעבדים או אשכולות מחשב.
לפני זמן לא רב חברת סאן החלה בתהליך שחרור הקוד של מערכת ההפעלה שלה סולאריס  וקראה למערכת ההפעלה החדשה -OpenSolaris .
הנקודות הלוקות בחסר בעיקר תחת מערכת ההפעלה של סאן מתמקדות בתחום המדיה כמו אודיו ווידאו שאין ממש פיתוח עקבי לקודקים או תוכנות המסוגלות להתמודד עם כמות המדיה הקיימת בכל מחשב כמעט – כיום.

HaikuOS
מערכת שבעצם ניסתה להמשיך במקום בו עצרה מערכת ההפעלה BeOS שהבטיחה רבות ובסופו של דבר לא צלחה דרכה בהתמודדות מול מערכות הפעלה קיימות. HaikuOS היא מערכת שנבנתה מן הבסיס כמערכת יעילה, חסכונית במשאבים וכמו שהתכוונו יוצריה, היא אינה משתמשת בKERNEL של לינוקס או במערכת החלונות X של לינוקס אלא במקום כפי שהזכרנו, המערכת נבנתה מן הבסיס ללא שום מודול קיים או שימוש בפיסות תוכנה כתובות, בשונה ממערכות ההפעלה אותן אנו מכירים כיום שהבסיס להן הונח לפני עשרות שנים ושופר עם הזמן HaikuOS מביאה חידוש מרענן בעיקר בכך שהיא נבנית תוך התחשבות בצרכים ובמשאבים העומדים לרשות המשתמשים כיום ללא תלות בחומרת העבר או צרכי העבר.

ReactOS
נסיון נועז של מפתחים ליצור סביבה או מערכת הפעלה שתדמה את סביבת חלונות של מיקרוסופט אולם בקוד מקור פתוח. ישנן המון בעיות במערכת ההפעלה, כמו למשל מנהלי התקנים חסרים (קחו אתכן את מנהל ההתקן של כרטיס הרשת להתקנה) ועוד אבל בסה"כ המיזם מבורך.
המערכת ניתנת להתקנה די בקלות וההתקנה מסתיימת תוך מספר דקות – בעיקר בשל חוסר תכולה בדיסק ההתקנה – הפיצוי, מערכת מקוונת להתקנת יישומים ישירות מן האינטרנט. אולי יום אחד נראה מערכת התוכל לתת מענה לפחות לאלו בינינו שאינם דורשים שימוש נרחב בכל שירותי חלונות של מיקרוסופט אבל כרגע כל יישום מבוסס חלונות של מיקרוסופט שתתקינו על React OS תחזיקו אצבעות – חזק!

PureDarwin
השם Darwin מוכר למשתמשי Apple בעיקר, זהו שמה של ה-Kernel של מערכת ההפעלה Mac OS X.
PureDarwin הוא נסיון של מפתחים מכל העולם לקחת את ה-Kernel של Apple ולפתח מערכת חופשית סביבו, בשם, PureDarwin. הגרסאות הקיימות כיום רחוקות משלימות או אפילו ממוכנות לשימוש על ידי משתמשי קצה, מרכז תשומת הלב של המפתחים כיום בדומה למערכות פתוחות אחרות ממוקד כיום בממשק המשתמש ונוחות השימוש, PureDarwin אינה שונה, אולם הבעיה ששאר המערכת אינה מסודרת וחלקים כמו חיבורי רשת או דברים בסיסיים אחרים אינם מושלמים או קרובים להיות שלמים, מה גם שאין כל כך הרבה מידע לגבי תאימות המערכת לחומרה שאינה חומרת Apple כך שהשימוש בה מעט מוגבל למשתמשי PC.

כתוב תגובה

צרו איתנו קשר בדרך החביבה עליכם

info@rct.co.il
תשלום מאובטח
ביצוע תשלום לחברת RCT באמצעות כרטיס אשראי בינלאומי
התחברות לדוא"ל RCT

משתמש
סיסמה
קידום אתרים בניית אתרים לינוקס Linux קורסים קידום אתרים מוצרי פרסום מדבקות קיר
משפחתון מחשבון unit conversion תוספות שיער משלוחי פרחים רהיטים שירותי סיעוד