היסטוריית קידום אתרים

היסטוריית קידום אתרים

קידום אתרים – הסטוריה

מנהלי אתרים וספקי תוכן החלו לשפר את אתריהים עבור מנועי חיפוש באמצע שנות ה- 90
בערך בזמן בו החלו מנועי החיפוש הראשונים לקטלג את התוכן ברשת האינטרנט.  בתחילה כל שהיה עליהים לעשות הוא להוסיף את כתובת האתר (ה- URL ) למנוע החיפוש (בד"כ נעשה דרך דף ההוספה של מנוע החיפוש) ומנוע החיפוש היה שולח ספיידר (עכביש בעברית – אם רשת האינטרנט נט היא world wide web היינו כורי עכביש בבינלאומיים בתרגום חופשי, אזי התוכנה הסורקת אותם תהיה מן הסתם עכביש J ) לסרוק את האתר לחלץ ממנו קישורים לדפים אחרים ולקחת מידע מן האתר (בד"כ מלל) על מנת לקטלג את האתר.  התהליך הצריך את תוכנת הספיידר שתגש לאתר ותעתיק את תוכנו אל שרתי מנוע החיפוש, ולאחר מכן תוכנה אחרת שנקראת indexer מחלצת מידע מן האתר, כמו מילים שהאתר מכיל וקישורים לאתרים אחרים הנשמרים במאגרי המידע של מנוע החיפוש על מנת שיוכל הספיידר לגשת לאותם קישורים בהמשך.

בעלי אתרים החלו להבין אט אט את החשיבות של מיקום גבוה במנוע חיפוש, השימוש המוקדם ביותר בצרום המילים search engine optimization  היה בהודעת דוא"ל פרסומי שנשלחה ברשת יוסנט ב- 26 ליולי 1997.

גרסאות ראשונות של מנועי חיפוש השתמשו במידע שסופק על ידי מנהלי האתרים על מנת לקטלג אתרים, מידע כגון תגיות KEYWORDS ו- DESCRIPTION  שסיפקו מידע כללי על תוכן האתר, אולם  מנהלי אתרים החלו לנצל זאת ולספק מילות חיפוש (keywords) ותיאורים (description) שאינם מתאימים לאתרם על מנת לגרום לקידום מהיר וגבוה של אתרם. כך בעצם קרה שחיפושים הפכו לא מדוייקים, לר רלוונטיים ולא שלמים ואמינות מנועי החיפוש הייתה בסכנה, זאת ובנוסף שיטות אחרות  לשטות במנועי החיפוש בתוך קוד ה- HTML.

בכך שסמכו כל כך על מידע שהיה בשליטת מנהלי האתרים בעצם , מנועי החיפוש בתחילה סבלו מחוסר אמינות הציבור בשל חיפושים שלא הניבו למחפש את התוכן אליו התכוון כלל, ומנועי החיפוש החלו לפעול בנושא על מנת לספק ללקוחותיהים את המידע המדוייק, הרלוונטי והמעודכן ביותר במהירות גבוהה. התגובה הייתה בעצם אלגוריתמים מסובכים יותר ויותר לדירוג האתרים ומאפיינים נוספים של האתר על מנת שלא להסתמך על התוכן המספקים מנהלי האתרים, והמנע ממידע לא נכון  או הטעיה מכוונת של מנועי החיפוש לתועלתם.

לארי פייג' וסרגיי ברין בוגרי אוניברסיטת סטנפורד, פיתחו מנגנון מתמטי שקראו לו backrub  (או עיסוי גב בעברית J ) על מנת לחשב את חשיבותם של דפי אתרים, המנגנון סיפק בסופו של דבר מספר שנקרא pagerank (דירוג דף)  שהוא בעצם  שיכלול של כמות וחשיבותם של מספר הקישורים אל אותו דף. Pagerank  מעריך את הסבירות שמשתמש יגיע אל אותו דף על ידי דפדוף בדפי אינטרנט אחרים.  למעשה הכוונה היא שחשיבותם של שני קישורים משני דפים שונים אינה זהה, כי הרי קישור הנמצא באתר שניגשים אליו יותר משתמשים יהיה בעל משמעות רבה יותר  בשל אחוזי החשיפה למשתמשים.

ב- 1998 ייסדו סרגיי ולארי את חברת google , משתמשים רבים נמשכו לעיצוב הפשוט והרעיון מאחורי GOOGLE שמנע חיפושי שוא ותוצאות לא מדוייקות.  למרות שקשה היה יותר להטעות את המנגנון של גוגל, מנהלי אתרים כבר בנו כלים לייצר קישורים בכמויות גדולות ועוד שיטות רבות בנסיון לשטות במנגנוני מנועי החיפוש. הרבה אתרים התמקדו בהחלפת ק'ישורים, קניית קישורים ומכירתם לעיתים קרובות בכמויות גדולות מאד. חלק משיטות אלה או בשמם המוכר יותר link farms  ( חוות קישורים ) כללו יצירת אלפי אתרי קש רק כדי לקדם דף בודד.

על מנת להפחית את ההשפעה של קישורי קש  החל מ-2007 מנועי החיפוש לוקחים בחשבון המון מאפיינים נוספים של דפי אינטרנט שאינם גלויים לכל במנגנוני בדירוג שלהם.  גוגל טוענת שמנגנון דירוג האתרים שלה כולל מעל ל – 200 סימנים שונים אותם היא מחפשת בכל דף.  שלושת מנועי החיפוש הפופולריים ביותר – גוגל יאהו ולייב סרצ' של מיקרוסופט, אינם מפרסמים את המנגנונים שלהם לדירוג דפים כאן בעצם נכנס  הנושא לעידן חדש, עידן בו מנועי החיפוש מחדשים ומשנים את מנגנוניהים ללא ליאות, שומרים סודיות מוחלטת לגבי השינויים ומקדמי האתרים (כמו חברת אר סי טי למשל) מנסים להתחקות אחרי שינויים אלה על מנת להגיע לתוצאות טובטת יותר עבור לקוחותיהין, אם במעקב אחר פרסום הפטנטים שכל חברת מנוע חיפוש רושמת, ואם במחקרים עצמיים אחרי השינויים בכל זמן נתון דבר שהופך את קידום האתרים לנושא דינמי ביותר ומתמשך בעצם לאורך ימי חייו של אתר או דף באינטרנט.

כתוב תגובה

צרו איתנו קשר בדרך החביבה עליכם

info@rct.co.il
תשלום מאובטח
ביצוע תשלום לחברת RCT באמצעות כרטיס אשראי בינלאומי
התחברות לדוא"ל RCT

משתמש
סיסמה
קידום אתרים בניית אתרים לינוקס Linux קורסים קידום אתרים מוצרי פרסום מדבקות קיר
משפחתון מחשבון unit conversion תוספות שיער משלוחי פרחים רהיטים שירותי סיעוד